Otyłość jest to złożona choroba objawiająca się nadmiarem tłuszczu w organizmie. Otyłość nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Zwiększa ona ryzyko chorób i problemów ze zdrowiem, jak choroby serca, cukrzyca oraz wysokie ciśnienie.

Skrajna otyłość oznacza zwłaszcza ryzyko problemów zdrowotnych związanych z wagą. Dobre wieści są takie, że nawet skromna utrata na wadze może polepszyć lub zapobiec problemom zdrowotnym powiązanym z otyłością. Zmiana diety, zwiększona aktywność fizyczna oraz zmiany w zachowaniu mogą pomóc schudnąć.

Objawy

Otyłość diagnozuje się, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 30 lub wyżej. Twój wskaźnik masy ciała wylicza się dzieląc swą wagę w kilogramach (kg) przez wysokość w metrach (m) do kwadratu.

Przyczyny

Chociaż istnieją czynniki genetyczne, behawioralne i hormonalne wpływające na masę ciała, otyłość ma miejsce, gdy spożywa się więcej kalorii, niż jest spalanych w trakcie ćwiczeń oraz normalnych codziennych czynności. Twój organizm przechowuje owe nadmiarowe kalorie w postaci tłuszczu.

Otyłość można czasem wytłumaczyć przyczyną zdrowotną, jak zespół Pradera-Williego, zespół Cushinga i inne choroby oraz przypadłości. Owe zaburzenia są jednak rzadkie, a ogólnie główną przyczyną otyłości są:

Brak aktywności. Jeśli nie jesteś zbyt aktywną osobą, nie spalasz zbyt wielu kalorii. Przy siedzącym trybie życia łatwo jest przyjmować dziennie więcej kalorii, niż się spala poprzez ćwiczenia oraz zwyczajne, codzienne czynności.

Niezdrowa dieta i nawyki żywieniowe. Tycie jest nieuniknione, jeśli się regularnie spożywa więcej kalorii, niż się spala. A dieta większości Amerykanów jest zbyt bogata w kalorie oraz pełna fast-foodów oraz wysoce kalorycznych napojów.

Czynniki ryzyka

Otyłość zwykle bierze się z kombinacji przyczyn i czynników dodatkowych, takich jak:

Geny. Twoje geny mogą mieć wpływ na ilość odkładanego w organizmie tłuszczu, oraz miejsc, w których ten tłuszcz się gromadzi.

Styl życia rodziny. Otyłość często jest rodzinna. Jeśli jedno lub oboje z Twoich rodziców są otyli, Twoje ryzyko otyłości wzrasta.

Niezdrowa dieta. Dieta bogata w kalorie, uboga w owoce i warzywa, pełna fast-foodów oraz, przepełniona wysoce kalorycznymi napojami oraz nadmiernymi porcjami przyczynia się do tycia.

Problemy zdrowotne. U niektórych osób otyłość może być powiązana z przyczyną zdrowotną, jak zespół Pradera-Williego, zespół Cushinga i inne przypadłości. Problemy zdrowotne, takie jak artretyzm, mogą również prowadzić do obniżonej aktywności, co może skutkować tyciem.

Wiek. Otyłość może mieć miejsce w dowolnym wieku, nawet u małych dzieci. Lecz wraz z wiekiem zmiany hormonalne oraz mniej aktywny tryb życia zwiększają ryzyko otyłości. Dodatkowo masa mięśniowa w organizmie zwykle spada z wiekiem. Ciąża. W trakcie ciąży waga kobiety z konieczności się zwiększa. Niektóre kobiety mają problemy ze zrzuceniem tej wagi po urodzeniu. Ów wzrost wagi może przyczyniać się do rozwoju otyłości u kobiet.

Rzucanie palenia. Rzucanie palenia często wiąże się z tyciem. A u niektórych osób może to prowadzić do tak dużego tycia, że stają się otyłe. Brak snu. Niewystarczająca ilość snu lub zbyt długi sen mogą powodować zmiany hormonalne zwiększające apetyt.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here