Hipokalcemia lub niedobór wapnia może osłabiać włosy i paznokcie oraz prowadzić do zaników pamięci. Na dłuższą metę narażasz się na rozwój osteoporozy i artretyzmu.

Niektóre przypadłości łatwo jest wyleczyć, jak niedobór wapnia. Logicznym jest spożywać więcej wapnia w swojej diecie oraz przyjmować suplementy wapnia. Uważaj, aby nie przedawkować suplementów wapnia, gdyż mogą one zakłócać działanie leków na ciśnienie, leków obniżających cholesterol oraz leków z estrogenem.

Nawet, jeśli nie przyjmujesz żadnych z powyższych leków, przedawkowanie może prowadzić do kamieni nerkowych. O przyjmowaniu suplementów wapnia niech zadecyduje za Ciebie lekarz, lecz Ty możesz radzić sobie ze swoim niedoborem wapnia za pomocą odpowiedniej diety oraz zmiany stylu życia.

5 Pokarmów Bogatych w Wapień

5 następujących pokarmów bogatych w wapień pomoże Ci skutecznie zapobiegać i zwalczać niedobóry wapnia.

  1. Nabiał

Produkty mleczne to najlepsze źródło wapnia, należy jednak zachować ostrożność w ich stosowaniu, gdyż nadmierne ich spożycie może prowadzić do wysokiego cholesterolu oraz otyłości.

Ser to najlepsze źródło wapnia. Jest to również jeden z najlepszych nabiałów, pomagający organizmowi skutecznie wchłaniać wapień. Różne rodzaje sera zawierają wapień w różnych ilościach.

Jako, że ser jest zwykle bogaty w sód i tłuszcz, należy kontrolować całkowite spożycie owych produktów w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Jogurt to kolejne bogate źródło wapnia w nabiale. Wystarczy spożywać kubek nisko-tłuszczowego jogurtu organicznego dziennie bez obaw o negatywne skutki. Jest to również tak naprawdę dobre na zdrowie jelit dzięki właściwościom probiotycznym.

  1. Ziarna

Niektóre ziarna, takie jak mak, sezam, chia oraz seler są bogate w wapń i inne składniki odżywcze. Spożywaj zatem łyżkę stołową dowolnego z tych ziaren lub ich mieszanki. Jedna łyżka stołowa może stanowić 10-12% dziennego zapotrzebowania.

  1. Ryby

Sardynki i łososie to kolejne bogate źródło wapnia. Są również bogate w korzystne dla serca kwasy tłuszczowe omega 3 oraz białko. Wzbogać swoją regularną dietę o te ryby.

  1. Migdały

Migdały to dobre źródło wapnia. Stanowią również dobre źródło magnezu, manganu i witaminy E. Kolejną zaletą migdałów jest to, że redukują nadciśnienie. Codziennie jedz garść migdałów.

  1. Fasola

Biała fasola oraz łust głąbigroszek to dobre źródło wapnia. Jedz filiżankę gotowanej fasoli, a zaspokoisz 10-20% dziennego zapotrzebowania na wapń. Fasola redukuje również LDL i obniża ryzyko cukrzycy typu 2.

Inne pokarmy, takie jak zielone warzywa liściaste, przykładowo szpinak i jarmuż, są dobrym źródłem wapnia. Mieszaj i łącz ze sobą jedzenie tak, aby codziennie spożywać dość wapnia, a nie będziesz cierpieć na jego niedobór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here