Hemoroidy są to nienaturalnie powiększone żyły odbytu lub jego okolic. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz kanału odbytu i zwykle nie wywołują bólu i są niewidoczne — możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że je masz, chyba że krwawią lub lekarz je wykryje w trakcie badania.

Hemoroidy wewnętrzne są często wywołane przez zatwardzenie, a pogarszają się za sprawą innych czynników, jak nadmierne napieranie w trakcie wypróżniania. W przypadku poważnych lub nieustępujących hemoroidów, najlepiej jest szukać rozwiązania u lekarza; konieczna jest jednak również zmiana diety i stylu życia w ramach leczenia. Jeśli hemoroidy wewnętrzne wywołują u Ciebie ból, możesz w trakcie leczenia podjąć działania przeciwbólowe.

  1. Pij dużo wody. Woda ma duże znaczenie w zapobieganiu zaparciom, będącym znaczną przyczyną hemoroidów. Pamiętaj, by pić około ośmiu szklanek (1.9L) wody dziennie. Jeśli prowadzisz aktywny styl życia lub nadal odczuwasz pragnienie, pij więcej. Możesz również pić inne typy napojów w celu nawodnienia, jak soki, herbata ziołowa, czy woda gazowana. Unikaj jednak napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu. Kofeina oraz alkohol mogą powodować odwodnienie i prowadzić do zaparć.
  2. Jedz więcej błonnika. Prawidłowa ilość błonnika potrafi pomóc ułatwić wypróżnianie, a także leczyć i zapobiegać hemoroidom. Staraj się jeść około 25 gramów błonnika dziennie. Spróbuj wzbogacić dietę o więcej owoców, warzyw i pełnych ziaren w celu zwiększenia dziennego spożycia błonnika.

Jeśli nie dasz rady, spróbuj przyjmować suplement z błonnikiem. Jeśli nie możesz spożyć swojego dziennego zapotrzebowania na błonnik, dobrym rozwiązaniem może być uwzględnienie w diecie suplementu z błonnikiem w celu utrzymania dziennego poziomu.

  1. Pamiętaj o codziennych ćwiczeniach. Ćwiczenia pomagają stymulować układ trawienny, co zapobiega zaparciom. Staraj się codziennie spacerować lub jeździć na rowerze po mieście. Nawet drobnostki takie jak parkowanie dalej od wejścia do centrum handlowego lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy pomagają zwiększyć dzienną aktywność.
  2. Nie czekaj z korzystaniem z łazienki. Jednym ze sposobów na uniknięcie pogarszania się hemoroidów jest korzystanie z łazienki tuż po odczuciu potrzeby oddania kału. Przetrzymywanie może prowadzić do zaparć, a zaparcia stanowią jedną z głównych przyczyn hemoroidów. Zwracaj uwagę na sygnały Twojego organizmu i od razu korzystaj z łazienki, gdy tylko odczuwasz potrzebę wypróżnienia.
  3. Staraj się zbytnio nie napierać. Napieranie może także pogorszyć problem hemoroidów, pamiętaj zatem, aby nie próbować wypróżnić się na siłę. Jeśli nie jesteś w stanie się wypróżnić i łapiesz się na próbach napierania, opuść toaletę i spróbuj ponownie później.

Nie pozostawaj na toalecie, próbując ciągle się wypróżnić. Siedzenie na toalecie przez długi czas również może pogorszyć problem hemoroidów. Zamiast siedzenia spróbuj kucać. Może to ułatwić wypróżnienie bez konieczności napierania. Możesz zakupić stołek lub inne urządzenie umożliwiające kucanie na toalecie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here