Jeżeli szukasz wskazówek na temat ogólnego stanu swojego zdrowia, popatrz na swoje paznokcie.

Twoje paznokcie stanowią bardzo dobre odzwierciedlenie Twojego stanu zdrowia. Z paznokciami może dziać się wiele rzeczy sygnalizujących problemy skórne lub ogólnoustrojowe. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany na paznokciach lub w ich okolicach.

Oto sześć problemów zdrowotnych mogących objawiać się na paznokciach. W celu diagnozy należy jednak skonsultować się z lekarzem, który weźmie pod uwagę wiele czynników poza samym stanem paznokci.

  1. Stres

Paznokcie są blisko powiązane z włosami. Tak samo, jak włosy mogą wypadać na skutek przebytej choroby lub długotrwałego stresu, paznokcie również mogą wykazywać objawy. Najczęściej stres powoduje pojawianie się na paznokciach linii poprzecznych.

  1. Znamię lub czerniak

Obawy dotyczące koloru paznokci to najczęstsze problemy, z jakimi klienci przychodzą do dermatologów. Przebarwienia zwykle pojawiają się w postaci linii biegnących od oskórka po czubek i mogą one być niegroźnymi znamionami lub nowotworowymi czerniakami. U Afroamerykanów oraz Azjatów bardziej prawdopodobne są zmiany normalnej pigmentacji związane z ich rasą.

Powinno się skonsultować z dermatologiem, jeśli na skórze pod płytką paznokcia – twardą częścią paznokcia pokrywającą czubki palców – pojawiają się jakiekolwiek brązowe plamy. Takie zmiany zawsze powinny bardziej niepokoić, gdy dotykają tylko jednego paznokcia, a nie wszystkich. Brązowe linie wchodzące na naskórek mogą być oznaką czerniaka. Te, które zatrzymują się na oskórku lub przed nim najpewniej wywołane są przez znamiona.

  1. Artretyzm

Niewielkie cysty rosnące na oskórku lub w jego okolicach mogą brać się z artretyzmu. Są one nieszkodliwe i najlepiej zwrócić się z nimi do chirurga dłoni.

  1. Łuszczyca

Ta powszechna choroba skóry zwykle charakteryzuje się łuskowatymi, czerwonymi plamami, może jednak również dotykać paznokci u rąk i nóg.

Jeżeli na Twoich paznokciach pojawiają się żółto-czerwone przebarwienia, często zwane “kroplą oleju” lub “plamą łososiową,” należy się skonsultować z dermatologiem.

  1. Choroba nerek

Niektóre zmiany w paznokciach mogą wskazywać na obecność ostrej lub przewlekłej choroby nerek:

Linie Beau: Owe poprzeczne linie mogą być oznaką ostrej choroby nerek.

Pofałdowane paznokcie: Zwane również koilonychią, porowate, pofałdowane paznokcie mogą występować w przypadku choroby nerek. Paznokcie takie często mają kształt łyżki i są wklęsłe, mogą także wskazywać na anemię z powodu niedoboru żelaza.

Białe pasma/plamki: Podobnie jak w przypadkach łuszczycy, wyraźne białe pasma i plamki na paznokciach mogą wskazywać na przewlekłą chorobę nerek.

  1. Choroba Dariera

Choroba Dariera to rzadkie zaburzenie genetyczne głównie występujące w wieku dojrzewania. Objawia się na paznokciach dłoni i stóp w postaci szerokich, białych i czerwonawych pasków biegnących od oskórka po czubek. Rysa w kształcie litery V w pobliżu czubka palca również może wskazywać na tą przypadłość. Zapobieganie

Nie zawsze da się zapobiec ukrytym przypadłościom wpływającym na paznokcie, możesz jednak dbać o paznokcie dbając o nawodnienie organizmu oraz zbilansowaną dietę. W wielu przypadkach zmiany w paznokciach mogą być normalne i nie oznaczają żadnych niezdiagnozowanych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak masz pytanie, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here