Wiemy, że nie chciałeś się oparzyć od słońca. Straciłeś poczucie czasu, albo zignorowałeś ryzyrko, a teraz jesteś cały czerwony i nieszczęśliwy. Może potrwać kilka godzin, zanim pojawią się pełne obrażenia. Tak więc przy pierwszych oznakach, zejdź ze słońca i postępuj zgodnie z poradą eksperta dermatologa Jeffreya Brackeena, członka organizacji The Skin Cancer Foundation.

Nikt nie jest doskonały i może się zdarzyć poparzenie słoneczne. Ale ważne jest, aby potraktować to poważnie. Ryzyko wystąpienia czerniaka podwaja się, jeśli masz więcej niż pięć oparzeń słonecznych.

  1. Działaj szybko, aby ochłodzić

Jeśli znajdujesz się w pobliżu zimnego basenu, jeziora lub oceanu, szybko zanurz się, aby ochłodzić skórę, ale tylko przez kilka sekund, aby nie przedłużyć ekspozycji. Następnie zakryj się i natychmiast wyjdź ze słońca. Należy chłodzić oparzenie zimnymi okładami. Możesz użyć lodu na zimnym kompresie, ale nie nakładaj lodu bezpośrednio na oparzenia słoneczne. Lub weź zimny prysznic lub kąpiel, ale nie za długo, co może spowodować wysuszenie oparzonego obszaru, i unikaj szorstkiego mydła, które mogłoby jeszcze bardziej podrażnić skórę.

  1. Nawilżyć, gdy skóra jest wilgotna

Podczas gdy skóra jest jeszcze wilgotna, użyj delikatnego balsamu nawilżającego (ale nie na bazie ropy naftowej lub maści na bazie oleju, które mogą uwięzić ciepło i pogorszyć spalanie). Powtórz, aby zapobiec kolejnym oparzeniom lub złuszczającej skóry w ciągu najbliższych kilku dni.

  1. Zmniejszyć stan zapalny

Przy pierwszych oznakach oparzeń słonecznych przyjmowanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ), takiego jak ibuprofen, naproksen czy aspiryna, może pomóc w dyskomforcie i zapaleniu, mówi dr Brackeen, który praktykuje w Instytucie Raka Skóry w Lubbock w Teksasie. Możesz kontynuować przyjmowanie NLPZ zgodnie z zaleceniami, dopóki oparzenie nie będzie lepsze. Możesz także użyć 1-procentowego dostępnego bez recepty kremu z kortyzonu, jak zalecono przez kilka dni, aby pomóc w spokojnym zaczerwienieniu i obrzęku. Aloe vera może także łagodzić lekkie oparzenia i jest ogólnie uważany za bezpieczny. Noś luźne, miękkie, oddychające ubranie, aby uniknąć dalszego podrażnienia skóry i trzymaj się z dala od słońca.

  1. Uzupełnij płyny

Oparzenie powoduje spalenie płynów znajdujących się na powierzchni skóry, z dala od reszty ciała, dzięki czemu możesz się odwodnić – wyjaśnia dr Brackeen. Ważne jest, aby nawodnić się poprzez picie dodatkowych płynów, w tym wody i napojów sportowych, które pomagają uzupełnić elektrolity, natychmiast po po oparzeniu i podczas leczenia skóry.

  1. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli …

Powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ma silne pęcherze na dużej części ciała, ma gorączkę i dreszcze, jest rozgoryczone lub zdezorientowane. Nie należy zadrapywać ani nie pękać pęcherzyków, co może prowadzić do infekcji. Objawy zakażenia obejmują czerwone smugi lub wyciek ropy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here