Przytłaczają Cię te wszystkie informacje dla przyszłych mam? Oto jedyne 10 rzeczy, które naprawdę musisz wiedzieć.

1) PLANUJ Z WYPRZEDZENIEM

Zacznij dziennie przyjmować multiwitaminę z co najmniej 400 mikrogramami kwasu foliowego, witaminy z grupy B pomagającej uniknąć uszkodzeń cewy nerwowej, jak rozszczep kręgosłupa; przestań palić, pić alkohol i/lub zażywać narkotyki.

2) OTACZAJ SIĘ WSPARCIEM INNYCH

Wsparcie praktyczne i emocjonalne może odgrywać kluczową rolę w pomaganiu Twemu zdrowiu oraz unikaniu lęku i depresji przedporodowej. Twoje otoczenie powinno obejmować Twojego partnera, członków rodziny, przyjaciół i znajomych z pracy, instruktora rodzenia lub Twojego lekarza lub akuszerkę.

3) ZNAJDŹ WŁAŚCIWEGO LEKARZA

Jeśli Twoja ciąża uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka gdyż oczekujesz wieloraczków, miałaś już wcześniej problemy z ciążą lub porodem, bądź zdiagnozowano u Ciebie pewne dolegliwości, jak cukrzycę, otyłość bądź nadciśnienie.

4) OBSERWUJ NIEPOKOJĄCE SYGNAŁY

W trakcie ciąży, pozornie łagodne objawy mogą sygnalizować coś poważnego; oznaki takie, jak zawroty głowy, omdlenia, duszności, przyspieszone tętno, nudności i wymioty, problemy z chodzeniem, ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu, zaburzenia wzroku, wyraźna opuchlizna bądź obniżona aktywność płodu przez dłużej niż 24 godziny.

5) DOBRZE SIĘ ODŻYWIAJ (ALE NIE ZA DWOJE)

Ciąża to okres, w którym każda kaloria ma znaczenie. Pokarmy bogate w niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, kwas foliowy i żelazo odżywiają Ciebie i dziecko, a pokarmy bogate w błonnik mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom. Pij również dużo wody.

6) BĄDŹ W RUCHU

Kobiety w ciąży powinny ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie, sześć lub siedem dni w tygodniu, o ile nie ma przeciwko temu przeciwwskazań medycznych. Regularne rozciąganie i ćwiczenia mogą uśmierzyć ból pleców, zaparcia i poranne mdłości.

7) PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

Wypadki samochodowe to wiodąca przyczyna śmierci i urazów u kobiet w ciąży.

8) ŻYJ EKOLOGICZNIE

Zminimalizuj kontakt z chemikaliami, również z tymi w powszechnie stosowanych środkach czystości, rozpuszczalnikach, farbach i produktach kosmetycznych. Unikaj biernego palenia, trzymaj się z dala od kocich kuwet i gleby ogrodniczej oraz kupuj jak najczęściej organicznie jedzenie, by zminimalizować kontakt z pestycydami, hormonami wzrostu i innymi chemikaliami.

9) PILNUJ WAGI

Obecne wytyczne wyznaczają dla kobiet o normalnej wadze przyrost o 25 do 35 funtów, u kobiet z niedowagą do 40 funtów, a u kobiet z nadwagą 15 do 25 funtów.

10) SIĘGAJ PO POMOC W RAZIE STRESU

Niektóre badania sugerują, iż przeżywanie poważnego lub przewlekłego stresu może mieć wpływ na płód. Bliskość stanowi świetną metodę na ukojenie stresu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here